Rüzgar Türbini Denetimleri

Rüzgar türbinlerinin karmaşık ve zorlu çalışma ortamı ve uzun süreli değişen yük nedeniyle, kanatlar çatlamaya, boya soyulmasına, aşınmaya ve diğer yüzey kusurlarına eğilimlidir. Erken hasar zamanında bulunmazsa, kötü çalışma koşullarında mekanik arızaya dönüşebilir. Kaza olduğunda, sonuçları ciddi olacaktır.

Rüzgar türbinlerinin karmaşık ve zorlu çalışma ortamı ve uzun süreli değişen yük nedeniyle, kanatlar çatlamaya, boya soyulmasına, aşınmaya ve diğer yüzey kusurlarına eğilimlidir. Erken hasar zamanında bulunmazsa, kötü çalışma koşullarında mekanik arızaya dönüşebilir. Kaza olduğunda, sonuçları ciddi olacaktır. Olası kazaların engellenebilmesi adına İnsansız Hava Araçları Teknolojisi ile mevcut Rüzgar Türbinlerinin kontrol ve denetimlerinin gerçekleştirilerek sonuç analizlerinin paylaşılması Enerji Şirketinin olası aksamalarına erken müdahalesi ile hem ciddi onarım maliyetleri ve kazaların hem de olası arıza ve kaza nedeni ile enerji üretimi kaybının önüne geçilebilmesi mümkündür.

Sonuç olarak, rüzgar santrali operatörleri, zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olacak doğru ve verimli teşhis sağlayan araçlar arıyorlar. Her ne kadar bir dizi inceleme görsel incelemeler, video kameralar, iple erişim ve teleskoplar dahil olmak üzere teknikler test edilmiş ve kullanılmıştır. Kanat muayenesinin zorlu ve maliyetli bir çalışma olmaya devam ettiği kabul edilmelidir. Drone tabanlı denetim gibi yeni, daha gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkması, belirli şirketlerin yavaş yavaş kendilerine bir iniş oluşturmaya başladığı bu pazarda devrim yaratmaya yardımcı olabilir.

Türbin kanatlarının ilk muayenesi genellikle üretim ve kalite kontrol sırasında tesiste gerçekleştirilir. Bıçaklar devreye alındıktan sonra başka denetimler de yapılabilir; bu durumlarda, büyük arızaları önlemek ve kanatların aerodinamik performansını sağlamak için garanti süresi sonunda veya tekrarlayan olarak sahada muayene yapılır. Varsa üretici garantisinden yararlanmak için bıçak muayenesi yapılır.

Halihazırda mevcut olan tüm muayene yöntemlerinden birçoğu yalnızca üretim yerinde uygulanabilir veya yalnızca laboratuvar ortamında türbin kanatları üzerinde test edilmiştir. Üretim tesislerinde kullanılan muayene yöntemleri ile sahada kullanılanlar, karmaşıklık açısından büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, üretim tesisinin tesislerinde, örneğin bıçak yüzeyinin üzerinde ve altında kapsamlı bir muayene yapmak oldukça basittir, oysa bu aynı tip muayeneyi sahada gerçekleştirmek çok daha zordur. Monte edilmiş bıçaklar için uygun olan birkaç yöntemden bazıları yalnızca yüzeyin değerlendirilmesi için geçerlidir.

Denetimler Nasıl Yapılıyor?

Türbin Kanatlarının Muayenesi
Muayene Yöntemleri Türbin kanatlarının ilk muayenesi genellikle üretim ve kalite kontrol sırasında tesiste gerçekleştirilir. Bıçaklar devreye alındıktan sonra başka denetimler de yapılabilir; bu durumlarda, büyük arızaları önlemek ve kanatların aerodinamik performansını sağlamak için garanti süresi sonunda veya tekrarlayan olarak sahada muayene yapılır. Varsa üretici garantisinden yararlanmak için bıçak muayenesi yapılır.

Shaman UAV Avantajları

Uluslararası Çalışıyor,Dünya’nın İleri Gelen Teknoloji Firmalarıyla Ortak Hareket Ediyoruz…

Alanında Öncü Firmalar

Drone teknolojilerini Dünya'da ileri gelen teknoloji firmalarıyla ortak çalışarak kullanıyoruz!

Yüksek Teknoloji

Akıllı sistemler, maksimum verimlilik ve yapay zekayla birlikte ileri teknoloji ürünlerimizle denetim yapıyoruz!

Tasarruflu Çözümler

Klasik yöntemlerin dışında drone ile denetimde daha düşük maaliyetlerle yüksek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Diğer Shaman UAV Hizmetleri

Drone ile Arama Kurtarma
Güneş Enerjisi Panelleri Denetimi